O depilacji laserowej

O depilacji laserowej

Wśród zabiegów wykonywanych w gabinetach medycyny estetycznej największą popularnością cieszy się depilacja laserowa.

Zabieg depilacji Pierwsze zabiegi usuwania niechcianego owłosienia metodą laserową wykonywana w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Jednak wykonywane laserami emitującymi długą falę wywoływały u pacjentek efekty uboczne w postaci uszkodzeń skóry i pigmentu. Zbyt długa fala powodowała również, że niechciane owłosienie pozostawało. Teraz jednak w gabinetach medycyny estetycznej używane są zupełnie inne lasery, zabiegi stały się bezpieczne, i co ważniejsze, bardzo skuteczne. Zabieg depilacji laserowej wymaga przeprowadzenia kilku zabiegów, jest jednak tego wart. Po ostatnim zabiegu owłosienie znika niemal całkowicie.

Depilacja laserowa wymaga zastosowania różnych urządzeń, dlatego wykonywana jest różnymi metodami. Jedną z tych metod jest fotodepilacja. Do usuwania owłosienia metodą fotodepilacji wykorzystywane są lasery diodowe (lasery aleksandrytowe i Light Sheer), które emitują energię świetlną zamienianą następnie w energię cieplną. Emitowane ciepło rozchodzi się po włoskach do ich mieszków włosowych. W efekcie dochodzi do uszkodzenia nie tylko mieszka włosowego, ale także komórek wzrostowych włosa. Wiązka emitowanego przez laser światła jest pochłaniana przez włosy, to dlatego włosy ulegają zniszczeniu. Jest tylko jeden warunek: muszą się one znajdować w fazie wzrostu, tylko takie ulegają zniszczeniu. Stąd konieczność kilku zabiegów, gdyż nigdy wszystkie włosy jednocześnie nie znajdują się w fazie wzrostu.

Zabieg depilacji laserowej nie jest zabiegiem bolesnym, chociaż pacjentki mogą odczuwać pewien dyskomfort. Szczególny dyskomfort, a nawet lekki ból, pacjentki odczuwają jedynie podczas usuwania włosków znajdujących się nad wargą, przy depilowaniu okolic bikini oraz przy depilacji pach. Osoby wyjątkowo wrażliwe mogą przed zabiegiem pokryć skórę maścią znieczulającą. Po zabiegu skóra może być lekko opuchnięta, na pewno będzie zaczerwieniona. Jednak już po kilku godzinach opuchlizna i zaczerwienienie znikają. Już na miesiąc przed planowanym zabiegiem laserowej depilacji nie należy się opalać, także w solarium. U osób bardzo mocno opalonych zabieg depilacji laserowej nie zostanie wykonany.