Menopauza i HRT - mity

 Strona główna / Blog / Menopauza i HRT - mity

Menopauza i HRT - mity

W tym tygodniu w odcinku Wonderbirds omawiają wszystkie rzeczy związane z menopauzą i HRT. Dr Tracy Mountford jest regularnym gościem w programie "Ptaki Czarów" od kilku tygodni i co tydzień mają fascynującego gościa, który przylatuje do ich gniazda. Ostatnio gościła u nich panna Anne Henderson, którą możecie pamiętać z Instagrama, na którym się pojawiła, z Tracy podczas 'lockdown' na temat 'Busting The Menopause Taboos' . To było tak udane, że została zaproszona ponownie na kolejną rundę dyskusji.

Pytania dotyczące HRT

Dr Tracy Mountford jest chętna do rozpoczęcia programu z powszechnie zadawanym pytaniem: jaki jest największy mit na temat HRT na menopauzę?

Anne odpowiada, że największym mitem jest to, że HRT jest niebezpieczne. Wyjaśnia, że ryzyko znacznie przewyższa korzyści. Mówi też, że oczywiście jest też słoń w pokoju, którym jest kwestia ludzi wierzących, że rak piersi i HRT są powiązane.

Sherrie mówi, że ma dość silne uczucia na temat HRT i wyjaśnia, że nie wierzy w przyjmowanie leków. Kiedy w wieku 41 lat przeszła bardzo wczesną menopauzę, HRT nie było dla niej żadnym wyborem. Ostatecznie zdecydowała się na plastry HRT i powiedziano jej, że są one najsilniejszym rodzajem HRT. Później powiedziano jej, że musi zrezygnować z HRT, ponieważ jest podatna na zakrzepicę.

Co ciekawe, Anne twierdzi, że rada, której udzielono Sherrie, była błędna i że jeśli podaje się estrogen w postaci plastrów lub żelu, nie jest on szczególnie silny. Nie zwiększa on ryzyka zakrzepicy i jest w 100% bezpieczny, jeśli chodzi o zakrzepicę i wysokie ciśnienie krwi, ponieważ bardzo różni się od tabletek.

Anne wyjaśnia, że istnieją badania, które dowodzą, że kobiety, które pozostają na HRT przez długi czas, żyją dłużej niż kobiety nie będące na HRT. Co ważniejsze, okazało się, że te kobiety miały wyższą jakość życia w zakresie zdrowia fizycznego, zdrowia psychicznego, wielką pojemność mózgu, kości i stawów oraz zdrowia sercowo-naczyniowego.

Dee stawia dobre pytanie o to, dlaczego istnieje tak wiele różnych historii menopauzy wśród kobiet. Czy posiadanie dobrego sposobu myślenia pomaga? Dlaczego jest to tak różne dla każdego? Anne wyjaśnia, że czynniki genetyczne są kluczowe i masz tendencję do podążania ścieżką swojej matki.

Debbie pyta następnie czy przyjmowanie witamin i minerałów w wieku 30 lat przed menopauzą może pomóc w radzeniu sobie z nią, kiedy już nastąpi. Anne wyjaśnia, że można zarządzać menopauzą bez użycia hormonów, stosując zioła i środki zaradcze oraz próbując zwiększyć ilość estrogenu w diecie i istnieją bardzo dobre dowody na to, że mogą one pomóc. Niektórzy specjaliści mogą być dość lekceważąco nastawieni do terapii komplementarnych, ale istnieją solidne dowody naukowe na to, że niektóre terapie mogą pomóc.

Hormony bioidentyczne

Debbie pyta, czy są to te same hormony, co hormony bioidentyczne. Anne wyjaśnia, że to absolutnie nie to samo, a hormony bioidentyczne nie są regulowane. Rodzaj HRT, który przepisałaby Anne, jest stale weryfikowany, jednak hormony bioidentyczne nie podlegają takiej samej kontroli naukowej. Są one często przepisywane przez lekarzy niespecjalistów, nieginekologów i nie specjalistów od menopauzy. Anne podkreśla, że zawsze ważne jest, aby uzyskać poradę od odpowiednio uznanego specjalisty w tej dziedzinie.

Tarczyca i menopauza

Następnie przechodzą do dyskusji na temat związku pomiędzy niedoczynną tarczycą a menopauzą, co Anne wyjaśnia, że istnieje duże skrzyżowanie pomiędzy niektórymi objawami tarczycy i menopauzy i jest to jedna z pierwszych rzeczy, które musisz wykluczyć wokół menopauzy. Nie chcesz założyć, że wszystko jest w dół do menopauzy, a następnie przegapić leżący u podstaw problem tarczycy. Ale ona mówi, że w większości przypadków te dwie rzeczy nie są ze sobą powiązane.