Epilacja laserowa – na czym polega?

 Strona główna / Epilacja laserowa / Epilacja laserowa – na czym polega?

Epilacja laserowa – na czym polega?

Jednym z najczęściej zadawanych pytań odnośnie epilacji laserowej jest pytanie: kiedy jest najlepszy moment na wykonanie tego zabiegu?

Kiedy wykonywać epilację? Zdecydowanie najlepsza porą roku jest zima, kiedy skóra nie jest już opalona, co zwiększa kontrast między kolorem włosa a skóry. Proces epilacji polega bowiem na oddziaływaniu głównie na melaninę, czyli barwnik włosa, która przyjmuje w trakcie zabiegu odpowiednią ilość wiązki światła laserowego. Światło to powoduje uszkodzenie mieszka włosowego, hamuje jego wzrost i zdolności regeneracyjne. Miesiące jesienne i zimowe są więc najbardziej odpowiednie, ze względu na małą ilość promieni słonecznych które mogłoby dodatkowo drażnić skórę. Obecnie mamy w gabinetach kosmetycznych szereg profesjonalnych i skutecznych urządzeń do epilacji. Wszystkie te urządzenia mają przede wszystkim jeden cel- trwale uszkodzić mieszki włosowe, tak by w efekcie końcowym całkowicie usunąć zbędne owłosienie z dowolnej części ciała. Między tymi urządzeniami są jednak istotne różnice, m.in. w poziomie bezpieczeństwa dla skóry, skuteczności usuwania owłosienia oraz komfortu odczuwanego przez pacjenta w trakcie zabiegu, czyli poziomem bólu mu towarzyszącym.

Choć teoretycznie w czasie epilacji pacjenci nie odczuwają bólu, jednak jest pewien procent osób wyjątkowo wrażliwych u których mogą wystąpić odczucia szczypania czy pieczenia. Najlepsze z urządzeń do epilacji, polecane przez fachowców, mają możliwość indywidualnego pomiaru cech skóry i włosów oraz zmierzenia poziomu melatoniny w mieszku włosowym. Poprzez dopasowanie parametrów wiązki światła do naszych indywidualnych predyspozycji, możemy spodziewać się maksymalnego bezpieczeństwa dla naszego zdrowia. Polecane są również urządzenia które posiadają opcję chłodzenia skóry. Do przeprowadzenia epilacji nie musimy wykonywać żadnych badań, wystarczy konsultacja z kosmetologiem, który zwróci uwagę na znamiona i przebarwienia. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy ktoś jest objęty stałą kuracją lekową, wtedy decyzję powinien podjąć lekarz. Widoczne efekty epilacji są zauważalne po około 15 do 20 dni po zabiegu, natomiast same zabiegi powinno się przeprowadzać w odstępach od 8 do 10 tygodni. Częstotliwość zabiegów zależy od gęstości i koloru włosów, a także od tego jaki fragment ciała podajemy epilacji. Odstępy czasowe wahają się od 4 do 8 tygodni.