Depilacja laserowa - najważniejsze informacje

 Strona główna / Depilacja -najważniejsze informacje / Depilacja laserowa - najważniejsze informacje

Depilacja laserowa - najważniejsze informacje

Choć depilacja laserowa cieszy się rosnącą popularnością ze względu na swoją skuteczność i coraz mniejszy dyskomfort odczuwany podczas zabiegu, należy mieć świadomość tego, że nie jest rozwiązaniem, z którego może skorzystać każda osoba.

Co warto wiedzieć o depilacji? Najpoważniejszym przeciwwskazaniem są w tym przypadku uszkodzenia naskórka, problematyczna może jednak okazać się również świeża opalenizna oraz choroby skóry takie, jak choćby atopowe zapalenie skóry lub łuszczyca. Zabieg nie jest tez wykonywany wówczas, gdy pacjent przyjmuje leki fotouczulające takie, jak sterydy, witamina A, a nawet niektóre zioła i leki antydepresyjne, unika się przy tym wykonywania go w przypadku pojawienia się cukrzycy insulinozależnej, nietypowych brodawek skórnych, nowotworów, skłonności do przebarwień, padaczki oraz w przypadku pacjentów stosujących leki przyczyniające się do obniżenia krzepliwości krwi. Należy liczyć się również z tym, że mówimy o zabiegu, który nie jest wolny od skutków ubocznych.

Najczęstszym są zmiany zabarwienia skóry w tych miejscach, które zostały poddane zabiegowi, osoby o ciemniejszej karnacji powinny jednak liczyć się również z ryzykiem pojawienia się pęcherzy. Skuteczność zabiegu w pewnej mierze zależy zresztą od samego pacjenta, warto więc pamiętać o tym, że zarówno skórę, jak i włosy należy do niego odpowiednio przygotować. Już miesiąc przed wykonaniem zabiegu niewskazane jest opalanie się. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że opalona skóra zawiera duże ilości melaniny, a ta przyciąga światło lasera. Owszem, nie ma możliwości spalenia skóry, należy jednak liczyć się z tym, że sama depilacja będzie mniej efektywna w momencie, w którym melanina ze skóry pochłonie tę dawkę lasera, która pierwotnie była przeznaczona dla melaniny z włosów. W okresie tym nie powinno się również stosować samoopalaczy, a na około trzy tygodnie przed zabiegiem powinno się odstawić nie tylko klasyczne leki fotouczulające, ale również herbaty ziołowe zwłaszcza, jeśli ich bazą są nagietek oraz dziurawiec. Skóra nie może być też ani podrażniona, ani przesuszona. Tydzień przed wykonaniem zabiegu nie można już stosować kremów do depilacji, niewskazane są przy tym maści i kremy, w skład których wchodzi witamina A oraz C i kwasy owocowe. Na kilka dni przed nim okolice poddane zabiegowi nie powinny być też poddawane działaniu preparatów złuszczających.